Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» LANTANA POSPOLITA

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
LANTANA POSPOLITA

Tytuł zdjęcia: LANTANA POSPOLITA


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-06-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2327 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lantana pospolita (Lantana camara)  gatunek kilkuletniej, zawsze zielonej roślinY z rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Pochodzi z Ameryki Środkowej. Sprowadzana jako roślina ozdobna, okazała się uciążliwym chwastem (może rosnąć w szerokim zakresie warunków klimatycznych i siedliskowych, łatwo regeneruje po uszkodzeniach, ma właściwości allelopatyczne, przez co skutecznie konkuruje z rodzimymi gatunkami i jako roślina trująca  nie jest zjadana przez zwierzęta). W Indiach znana jako Curse of India (ang. przekleństwo Indii). Wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: kolor przyroda  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: LANTANA POSPOLITA
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ciekawy kwiat, bardzo starannie i na "ostro" wykadrowany.

Autor: piotr55   Dodano: 2010-06-02  17:15:15
zobacz wszystkie komentarze w serwisie