Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Młochów - klasycystyczny pałac

Galeria: Młochów Włącz pokaz slajdów

 
Młochów - klasycystyczny pałac

Tytuł zdjęcia: Młochów - klasycystyczny pałac


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-01-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 7441 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Po wojnie pałac w Młochowie mieścił Zakład Badawczy Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Ostatecznie jednak budynek został opuszczony i od lat niszczeje. Miejmy nadzieję, że ubiegłoroczna rewitalizacja tutejszego parku jest początkiem zmian na lepsze i w następnej kolejności remontowi zostanie poddany także i sam pałac.
Miejscowość: Młochów
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Młochów

Młochów to niewielka wieś położona w gminie Nadarzyn, oddalona zaledwie 3 km od ruchliwej szosy Warszawa - Katowice. W porównaniu z okolicami popularnej drogi to już zupełnie inny świat.

Dookoła rozciąga się przepiękna kraina pełna lasów. Sam Młochów leży w sąsiedztwie rezerwatów przyrody - Młochowskiego Grądu, obejmującego pozostałości Puszczy Jaktorowskiej i Młochowskiego Łęgu, utworzonego w dolnym odcinku rzeki Utraty.

Jednak to nie połóżenie odróżnia Młochów od innych miejscowości. We wsi zachowała się prawdziwa perła architektury doby klasycyzmu - okazałe założenie pałacowe, składające się z pałacu właściwego, dwóch oficyn stojących po bokach dziedzińca oraz obszernego parku krajobrazowego. Zbudowana w latach 1804 - 1810 siedziba to wspaniały i harmonijny przykład XIX - wiecznej architektury ziemniańskiej na Mazowszu. Niestety od wielu lat pałac popada w ruinę i niszczeje.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Młochów - klasycystyczny pałac
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych