Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rodzinna piekarnia

Galeria: Inowrocław Włącz pokaz slajdów

 
Rodzinna piekarnia

Tytuł zdjęcia: Rodzinna piekarnia


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-07-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 998 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W tej kamienicy (na zdjęciu) przy ul. Królowej Jadwigi 5 w Inowrocławiu mieści się rodzinna piekarnia założona jeszcze przez Sylwestra Jóźwiaka w 1835 r. Nabył on piekarnię wraz z domem trzy lata wcześniej, bo wtedy właśnie, po 10 latach czeladnikowania w zawodzie, został mistrzem piekarskim. Ale gdy okupant niemiecki wkroczył do miasta  wywiózł całą rodzinę do Lubartowa w Generalnej Guberni, a nowy właściciel, tzw. treuhander, objął firmę. Do swoich stron rodzinnych Jóźwiakowie powrócili w styczniu 1945 r., a Sylwester wraz z innymi piekarzami podjął pracę w zawodzie. W 1951 r. urodził mu się syn  Piotr, ale rok wcześniej, po nacjonalizacji prywatnych przedsiębiorstw, piekarnia Jóźwiaka przeszła w ręce KSS "Społem". Po śmierci Sylwestra w 1966 r., jego żona  Helena  podjęła starania o odzyskanie rodzinnej firmy; chciała przekazać ją synowi  Piotrowi. Walka z państwem polskim o odzyskanie własności trwała do roku 1977. Wtedy to Piotr otrzymał zastępcze lokum przy ul. Dworcowej 67, gdyż ten przy Królowej Jadwigi zajmował WSS "Społem" i nie zamierzała oddać prawowitym właścicielom. Wreszcie w 1982 r. "Społem" definitywnie opuściło lokal państwa Jóźwiaków.
Miejscowość: Inowrocław
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kamienice  
Schowaj mapę

Inowrocław

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Rodzinna piekarnia
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych