Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kamienica masońska

Galeria: Inowrocław Włącz pokaz slajdów

 
Kamienica masońska

Tytuł zdjęcia: Kamienica masońska


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-08-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 936 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Masoneria lub innymi słowy wolnomularstwo, a więc funkcjonujący niejawnie antyklerykalny ruch etyczny, już w 1738 r. objęty ekskomuniką przez papieża Klemensa XII, istniała na terenach Polski od XVIII wieku. Prezydent RP, prof. Mościcki, 22 listopada 1938 r. podpisał decyzję o likwidacji polskich stowarzyszeń masońskich i wtedy też nieodwołalnie dobiegła końca, trwająca ponad wiek, aktywność braci zasiadających w inowrocławskich lożach. Pierwszą lożę w tym mieście założono w 1820 r. i nosiła nazwę Zum Ritterkreuz (Pod krzyżem rycerskim). Działała krótko, bo do 1834 r., ale należała do niej grupa ważnych urzędników, na czele z burmistrzem Łukaszem Jastrzębskim oraz liczni ziemianie. Także w 1820 r. masoni wyższych stopni wtajemniczenia Zum Ritterkreuz, założyli lożę rytu szkockiego Hermes Trismegistus pod Ogniem Niebieskim. I tę też po kilkunastu latach uśpiono. W 1872 r., tutejsi masoni, którzy byli członkami lóż m.in. w Poznaniu i Toruniu, utworzyli w Inowrocławiu Kółko Wolnomularskie, które istniało do 1886 r., a kołem kierował burmistrz Friedrich Wilhelm Neubert, później natomiast landrat inowrocławski graf Friedrich Zu Solms-Sonnenwelde właściciel dóbr rycerskich Radojewice. Z Kółka Wolnomularskiego 13 maja 1886 r. zrodziła się Zum Licht im Osten (Pod światłem na wschodzie), którą tworzyli niemieccy ziemianie, urzędnicy i wojskowi, jednak do tego koła nie przyjmowano Polaków, ale Żydów choć pod wieloma ograniczeniami akceptowano. Kiedy po odrodzeniu się państwa polskiego, Niemcy uciekli z miasta loża straciła na znaczeniu. W 1934 r. została nawet uśpiona, a czynni bracia, którzy pozostali przeszli do stowarzyszenia Deustcher Club, na czele którego stał dr Arthur Simon (klub w tym czasie działał już jako organizacja jawna mniejszości niemieckiej). Ślady masonerii w Inowrocławiu pozostały jednak po dzień dzisiejszy. Oto kamienica (na zdjęciu) stojąca przy ul. Dworcowej 46 z symbolem masońskim cyrklem i węglicą na jej prawym szczycie.
Miejscowość: Inowrocław
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kamienice  
Schowaj mapę

Inowrocław

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kamienica masońska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych