Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Herb piekarni Jóźwiaków

Galeria: Inowrocław Włącz pokaz slajdów

 
Herb piekarni Jóźwiaków

Tytuł zdjęcia: Herb piekarni Jóźwiaków


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-01-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 478 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Piekarnię wraz z domem mieszkalnym przy ul. Królowej Jadwigi 5 w Inowrocławiu, Sylwester Jóźwiak nabył w 1932 r. (na czeladnika pasowano go w 1922 r., a po 10 latach pracy w tym zawodzie został mistrzem). Gdy wybuchła II wojna światowa, Niemcy wyrzucili całą jego rodzinę z domu i wywieźli z miasta. Po wojnie wrócił, ale w 1950 r. piekarnię upaństwowiono. Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców "Społem" panoszyła się tu do 1982 r. Opuszczając lokal po wielkich bataliach sądowych Jóźwiaków: Heleny  żony Sylwestra i ich syna  Piotra, który urodziła się w 1951 r. i to on obecnie prowadzi firmę, którego domeną jest to, że wyroby, jakie sprzedaje, są wolne od wszelkiego rodzaju polepszaczy, no i to, że pozostaje wierny prastarej technologii, która była, jest i będzie tajemnicą zawodową. Na zdjęciu: Herb firmy umiejscowiony nad środkowym oknem między I a II piętrem kamienicy.
Miejscowość: Inowrocław
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Inowrocław

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Herb piekarni Jóźwiaków
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych