Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: PłockWłącz pokaz slajdów

kościół św.Dominika
kościół św. Domiinika
przydrożna kapliczka
ratusz
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Zamarznięta Wisła
Widok na Wisłę z płockiej promenady...
Plock, Wielka Plyta, Kosciol pw. Matki Boskiej Czestochowskiej 2013
U Tumska w Plocku rok 2011
Spacerkiem po jesiennym Płocku
Spacerkiem po jesiennym Płocku
Spacerkiem po jesiennym Płocku
Krzywousty i jego woje
Świątynia Miłosierdzia i Miłości
Świątynia Miłosierdzia i Miłości
Klasztor mariawitów
Spacerkiem po jesiennym Płocku
Spacerkiem po jesiennym Płocku
W Muzeum Diecezjalnym
W Muzeum Diecezjalnym
Płock

Płock

miejscowość

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.