Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Okno w murze. Podzamcze Piekoszowskie

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Okno w murze. Podzamcze Piekoszowskie

Tytuł zdjęcia: Okno w murze. Podzamcze Piekoszowskie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-11-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3436 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jan Tarło, sanomierski wojewoda wpadł na pomysł, by zaprosić do siebie w gości biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Książe kościoła tylko prychnął; - nie przywykłem jadać pod chłopską strzechą - odparł na pokorną suplikę. Takie dictum obraziło szlachcica, który miał wypalić :- więc eminencję nie powitam u siebie w tym miesiącu, ale za dwa lata ! I najął do roboty mistrzów kielni. Trzydzieści wiosek poszło w obce ręce,ale w szczerym polu stanęła okazała rezydencja. Biskup przyjechał, posilił się jak należy i Tarle pierścień szczerozłoty sprezentował. Później jednak już pięknie nie było. Pałac w Podzamczu podupadł, dwieście lat temu obrócił się w perzynę, ale z zarysu murów odczytać można bez trudu dawne manierystyczne założenie. Nie trzeba dużej wprawy, by skonstatować, że budowla została z kieleckiej precyzyjnie skopiowana.
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Świetne ujęcie.

Autor: ROZKA   Dodano: 2010-06-15  23:39:38
I jeszcze jedna uwaga - bardzo żałuję, że nie ma możliwości edycji wysłanego raz tekstu. Wtedy mógłbym wrócić i poprawić te nieszczęsne literówki. Naprawdę przepraszam, wstydzę się i bolą mnie teraz łapska.... Ale zrobię wszystko, żeby ten defekt zminimalizować.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-30  19:56:14
Zrozumiałem, przyjąłem i się zastosuję. Co do znaków polskich - to nawyk z którym trudno mi walczyć, ale zmienię to. Obiecuję. Dziękuję za uwagę, przyjmuję ją z pokorą.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-30  19:42:08
Rysiu, po raz pierwszy zabieram głos na Tym Portalu i to nie w kwestii zdjęć, a w kwestii Twoich komentarzy. Uważam, że powinieneś zwracać baczniejszą uwagę na ich poprawność językową. Chodzi mi o literówki, kaleczenie słów, czy nagminne nie używanie polskich znaków. Niechlujstwo językowe nie uchodzi osobie będącej rzecznikiem prasowym i to o zgrozo uczelni wyższej. Właśnie po Tobie spodziewałbym się, że będziesz stać na straży naszego pięknego języka pisanego. Niechlujstwa nie może tłumaczyć ani powolność komputera, ani prędkość pisania. Wolę przeczytać trzykrotnie krótszy, a poprawnie napisany tekst niż wracać stale do początku zdania, żeby domyślić się, o co Ci chodziło?! Myślę, że ten głos krytyki - jeśli zechcesz wziąć go pod uwagę - będzie pozytywnie odebrany, także przez innych użytkowników, którym nieobojętna jest nie tylko treść, ale i forma przekazu pisanego.

Autor: Roman Krwawicz   Dodano: 2009-11-30  17:56:47
Zdarza się często, że człowiek myśli szybciej od komputera:))

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-11-30  15:24:07
Przepraszam za literówki. Mój stary komp staje mi dęba i jest wolniejszy ode mnie, niestety. Bardzo przepraszam.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-30  15:21:24
Niczym obraz na ścianie:) Fajne...

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-11-30  15:14:10
zobacz wszystkie komentarze w serwisie