Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warownia w Chęcinach

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Warownia w Chęcinach

Tytuł zdjęcia: Warownia w Chęcinach


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3238 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Można tylko spekulować, że warownia pojawiła się na skalnej grzędzie gdzieś tak pod koniec trzynastego stulecia. Zamek był biskupi, należał do Jana Muskaty, ale w 1308 roku pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej, Władysław Łokietek przejął warownię i od tej pory aż do upadku zamek był królewski. W Chęcinach w latach 1310, 1318, 1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Właśnie z tego miejsca w 1331 roku wyruszono na Bitwę pod Płowcami. A na wypadek wojen, które wtedy były tak częste jak dzisiaj zmiany pór roku, w zamku, deponowano skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. Skarbów szukano tysiące razy, ale nie znaleziono nigdy, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo.
Miejscowość: Chęciny
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: ruiny zamki  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych