Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny w Bodzentynie zimą

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny w Bodzentynie zimą

Tytuł zdjęcia: Ruiny w Bodzentynie zimą


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2009-12-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2970 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Czasem Mama, snuje opowieści, jeżące włos na głowie, o hulankach, breweriach, rozpuście i wszelkich bezeceństwach Pewnej Eminencji. Historie te są tak ochydne, że na forum publicznym nie śmiem powtarzać. Nie ma się co dziwić. Biskupi niektórzy tak mają. I to od dawien dawna. Ale nawet ów, którego wspomina moja Mama, nie dorównuje rozwiązłością Pawłowi z Przemankowa herbu Półkozic. Rezydował w dworze, w Tarczku. Miał tam nawet... harem, do którego włączył zakonnicę z klasztoru w Skale. Aby zatrzeć złą pamięć o niesławnym "diable z Przemankowa", jeden z jego następców, Bodzanta, w roku 1355, założył własne miasto, Bodzentyn. Powstało ono kilka kilometrów na zachód od dotychczasowej świętokrzyskiej rezydencji biskupów krakowskich.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: ruiny zamki  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych