Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bobrza - ruiny zakładu wielkopiecowego

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Bobrza - ruiny zakładu wielkopiecowego

Tytuł zdjęcia: Bobrza - ruiny zakładu wielkopiecowego


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4653 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Budową zakładu wielkopiecowego w Bobrzy kierował inżynier Jan Stahler. Do roku 1830 wykopano staw rezerwowy i kanały - górny i dolny, mur oporowy dla zlokalizowanego na wzgórzu terenu fabrycznego. Stanęły też składy na rudę, węgielnie, piece do prażenia rudy. Nie mające precedensu przedsięwzięcie padło z dwóch przyczyn. Plany inwestycyjne pokrzyżowała najpierw niebywała powódź w 1828 roku, dwa lata później zaś wybuchło Powstanie Listopadowe. Pomysł budowy polskiego przemysłu ciężkiego na Kielecczyźnie zarzucono ostatecznie, gdy drewno i koło wodne zastąpiły znacznie wydajniejsze węgiel, koks i maszyna parowa.
Miejscowość: Bobrza
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych