Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Świętra Katarzyna - kapliczka Żeromskiego

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Świętra Katarzyna - kapliczka Żeromskiego

Tytuł zdjęcia: Świętra Katarzyna - kapliczka Żeromskiego


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-03-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3135 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W najpiękniejszej polskiej noweli "Puszcza Jodłowa" Stefan Żeromski o kapliczce położonej na skraju lasu w którym poszły ogary raczył był napisać: " gdy z Janem Stróżeckim dotarliśmy do świątynki białej ujrzeliśmy napis wyryty ostrzem bagnetu czy też pałasza "szczyt moich cierpień zrównał się z tą górą... I data rok 1863. Pod tym inskryptium nieznanego powstańca, który zataił swoje imię i nazwisko, ochoczy wyrżnąłem na tynku: Stefan Żeromski, uczeń klasy drugiej"... I ten napis do dzisiaj zachował się na ścianie kaplicy. Kto ciekawy może zobaczyć jedyny zachowany z tamtych lat autograf pisarza....
Miejscowość: Święta Katarzyna
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych