Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny niemieckiego tartaku. Niwy

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny niemieckiego tartaku. Niwy

Tytuł zdjęcia: Ruiny niemieckiego tartaku. Niwy


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2010-10-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3243 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tartak zbudowano niedługo po rozpoczęciu hitlerowskiej okupacji. Dział aż do 1944 roku, kiedy ze względu na zbliżający się front wschodni, maszyny przeniesiono gdzieś na ziemię łódzką. Podobno jeszcze tam działy przez jakiś czas. W lasach nie daleko Niw - małej osady pod Daleszycami, pozostały betonowe fundamenty i pozostałości infrastruktury. Nie są zaznaczone na żadnej mapie. Szukałem ich wiele razy, jak się okazało, niekiedy przechodząc tuż obok nich. Odnalazłem je w końcu w pewien lipcowy poranek, a napotkani przypadkiem leśnicy uraczyli mnie jeszcze kilkoma ciekawymi historiami o cisowsko-orłowińskich tajemnicach.
Miejscowość: Niwy
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych