Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ryn widok z jeziora Reńskiego

Galeria: Ryn Włącz pokaz slajdów

 
Ryn widok z jeziora Reńskiego

Tytuł zdjęcia: Ryn widok z jeziora Reńskiego


Autor: Gabriela Jaworowska
Data dodania: 2010-06-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5014 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ryn miasto w woj. warmińsko-mazurskim pow. giżyckim położonym nad jez. Ryńskim i jez. Ołów. W centrum znajduje się zamek pokrzyżacki wzniesiony ok. 1337r. Wiatrak typu holenderskiego z 2 połowy XIXw Wieża ciśnień z XIXw.i stary cmentarz poniemiecki z XVIII / XIX w Stary młyn obecnie restaurowany
Miejscowość: Ryn
Kraina: Mazury
Województwo: warmińsko-mazurskie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Ryn

Jak wiele z mazurskich miast również Ryn powstał przy krzyżackim zamku. Dwa pobliskie jeziora - Ryńskie i Ołów mogły z pewnością zauroczyć wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode, który zainicjował budowę. Ryn leży bowiem na przesmyku między wyżej wymienionymi. Nie dziwi więc, że obecnie pełni funkcję ośrodka turystycznego i przystani dla żeglarzy.

Ryński zamek przeszedł wiele, włącznie z tym, że przez pewien czas należał do prywatnych właścicieli. Z oryginału zachowały się sale w piwnicach oraz baszta (na dziedzińcu przy skrzydle południowym). Stanowi on główny zabytek miasta. Tuż za nim plasują się ponadstuletni holenderski wiatrak i pochodzące z XIX i XX w. kamieniczki, będące przykładem uroczej małomiasteczkowej zabudowy.

 

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ryn widok z jeziora Reńskiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych