Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bodzentyn - okno w biskupiej rezydencji

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Bodzentyn - okno w biskupiej rezydencji

Tytuł zdjęcia: Bodzentyn - okno w biskupiej rezydencji


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-02-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2614 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na zamku bodzentyńskim - jak mi się wydaje - zbyt wielu turniejów rycerskich nie rozgrywano. Książąt kościoła bowiem bardziej niż wojenne rzemiosło interesowała ukryta w starych foliałach wiedza. Biskup Franciszek Krasiński, który zresztą znalazł miejsce wiecznego spoczynku w kryptach miejscowej kolegiaty, umiłował lekturę starożytnych filozofów. Bywało, że całymi tygodniami ślęczał na pergaminami, studiował uczone rozprawy, przygotowywał znakomite dysputy. Po bodzentyńskiej bibliotece zostało tylko okno ozdobione biskupim herbem.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: okna ruiny zamki  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bodzentyn - okno w biskupiej rezydencji
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych