Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jan Nepomucen. Bodzentyn

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Jan Nepomucen. Bodzentyn

Tytuł zdjęcia: Jan Nepomucen. Bodzentyn


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2010-03-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3113 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zastanawiam się, co ten Nepomuk knuje. Wygląda, jakby przygotowywał się do koncertu na jakimś gargantuicznym chordofonie. Znajoma twierdzi, że może szykuje się do kradzieży drutów. Ja rozumiem, że jest ciężko, kryzys i tak dalej, ale świętemu przecież nie wypada. Pewnie chylące się ku zachodowi słońce wprawiło go w refleksyjny nastrój i po prostu spokojnie sobie duma.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jan Nepomucen. Bodzentyn
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję! :)

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-03-12  09:06:15
Ujęcie rewelacja!

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-03-11  11:41:40
zobacz wszystkie komentarze w serwisie