Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: MorągWłącz pokaz slajdów

Gotycki ratusz z połowy XIV wieku
Morąg - Pałac Dohnów z 1595 r.
Armata która zwiedziła Warszawę.
Jezioro Skiertąg
Jezioro Skiertąg
Morąg - gotyckie sklepienia kryształowe w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła
Morąg - Pałac Dohnów, obecnie Muzeum
Oj tak, trzeba bardzo uważać - plączą się pod nogami!
Zachowane skrzydło zamku krzyżackiego w Morągu
Kościół parafialny w Morągu
Morąg

Morąg

miejscowość

Morąg, położony nad jeziorem Skiertąg, powstał przy zamku krzyżackim wzniesionym w XIII w. Z budowli zostało dziś niestety niewiele, podobnie jak z XIV-wiecznych murów miejskich.

W Morągu urodził się Johann Gottfried Herder, niemiecki filozof, twórca podstaw teoretycznych prądu filozoficzno-społecznego Sturm und Drang, który położył też zasługi w tworzeniu niemieckiej literatury romantycznej. Dziś, w miejscu, w którym stał jego dom, zobaczymy pomnik Herdera i poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Z życiem i dziełami wielkiego filozofa można się zapoznać, zwiedzając wystawę w morąskim muzeum, będącym kolejnym zabytkiem miasta. Mieści się ono w Pałacu Dohnów. Budowla powstała w XVI w., jej obecny wygląd jest jednak wynikiem działań rekonstrukcyjnych, jakie podjęto w latach 80.ubiegłego stulecia. Wtedy to nadano pałacowi barokowy styl. W otoczeniu staromiejskich barwnych kamienic prezentuje się nader urokliwie.

W Morągu zachował się także gotycki ratusz, który powstał w roku, w którym to polsko-węgierskie wojska biły się z Turkami pod Warną, czyli w 1444 r., oraz sto lat młodszy gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła.