Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady

Galeria: Cisna Włącz pokaz slajdów

 
Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady

Tytuł zdjęcia: Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-11-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3927 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: 15 sierpnia 2008 r. w Cisnej w pobliżu kiosku z pamiątkami "Atamania bieszczadzka" prowadzonego przez Ryśka Szocińskiego odsłonięto i poświęcono skromną, ufundowana przez: Zdzisława Pękalskiego, Andrzeja Potockiego, Jacka Pysia i Tadeusza Wojnarowskiego kapliczkę. Chrystusik frasobliwy trzyma w ręku kapelusz, o samo w sobie jest pewnym symbolem ludzi, których słupowa konstrukcja przypomina. Na grawerowanych tabliczkach wyryto nazwiska osób na dobre zadomowionych niegdyś w Bieszczadach, którzy odeszli na inne połoniny: Piotra Adamskiego Francuza ,Marka Bajdy , Wojtka Belona, Tadzia Cieniucha, Jurka i Ili Dobraczyńskich, Romka Farata, Jasia Głoda, Kazimierza Hartmana, Jorgusia, Kazimierza Klicha, Jaśka Kołodzieja, Wiesława Koszeli, Julka Kuchty Gagarina, Artura Lignowskiego McArtura, Olgierda Łotoczko, Władka Nadopty Majstra Biedy, Staszka Oleksego, Marka Orłowskiego, Zdzicha Radosa, Zofii Roś, Andrzeja Pieli, Barbary Potockiej, Władka Słodyczki, Ryśka Smolarka Białko, Tadzia Spisa, Wojciecha Strzyżewskiego, Jurasa Świtalskiego Dwatysięce, Andrzej Tomaszewskiego Taty kopyto, Jędrka Wasielewskiego Połoniny, Zygfryda Wilka i Janusza Zubowa.
Miejscowość: Cisna
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Cisna

Cisna jest sporą osadą położoną w dolinie Solinki i jednym z bardziej znanych ośrodków ruchu turystycznego w Bieszczadach. Jej powstanie datuje się na XVI w. Co ciekawe, przez pewien czas należała do rodziny Fredrów, odwiedził ją nawet sam autor "Ślubów panieńskich", Aleksander.

Wieś przyciąga dziś przede wszystkim dogodnym położeniem  - wyrusza stąd wiele pieszych szlaków: w pasmo Wysokiego Działu, graniczne i Łopiennika, a także w masyw Hyrlatej i Rosochy. Z Cisnej zdobędziemy dwa bieszczadzkie szczyty – Jasło i Wołosań.

Tutaj także swój przystanek ma kolejka wąskotorowa, sunąca na trasie z Majdanu, niegdysiejszego przysiółka Cisnej, do Przysłupu. Podróż nią jest jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Cisna - kapliczka pamięci Tych Co Byli Legendą Gór Bieszczady
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych