Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy

Galeria: Kowary Włącz pokaz slajdów

 
Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy

Tytuł zdjęcia: Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy


Autor: Artur74
Data dodania: 2015-02-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3826 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Przy torze wjazdowym na stację kolejową w Kowarach od strony Jeleniej Góry stoi na betonowo -kamiennym podeście o wymiarach 2,5 m x 3 m żuraw kolejowy zbudowany ok.1905 r. Pierwowzór obrotowego żurawia słupowego skonstruowano w Anglii w 1850 r. Jego podstawowymi elementami są: kolumna, na której obraca się wysięgnica (ramie o stałym kącie nachylenia) i konstrukcja napędu. Kolumna jest łożyskowana od dołu i góry. Wysięgnica wykonana jest z rur i jej koniec znajduje się na wysokości ok. 5,2 m . Przez wysięgnice przechodzi łańcuch od napędu, przez krążek do haka, na którym zawisał ładunek. Kowarski żuraw oprócz możliwości podnoszenia i opuszczania ładunku o ciężarze do 800 kg, mógł ten ładunek obracać praktycznie o 360 stopni z wagonu na plac wyładunkowy. Ewenementem kowarskiego żurawia było to, że obsługiwało go 2 ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych. Jeden układ napędu służył do obracania urządzenia, a drugi do podnoszenia towarów. Dźwig zaopatrzony jest w hamulec taśmowy i zapadkę blokującą, które utrzymywały ładunek na stałej wysokości. Zasługuje on na szczególną ochronę, ze względu na konstrukcję i zastosowane rozwiązania techniczne.
Miejscowość: Kowary
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Kowary

Jako że Kowary położone są na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich, stanowią przede wszystkim dobrą bazę wypadową w góry. Z Kowar można urządzić sobie krótsze (np. do sztolni dawnej kopalni rud uranu i Skarbca Walonów) i dłuższe wycieczki. Te drugie rzecz jasna w Karkonosze: na Śnieżkę, do Karpacza i Przełęcz Okraj, i Rudawy Janowickie: do Janowic Wielkich czy "Szwajcarki".

W Kowarach zachował się stary układ zabudowy z kamieniczkami pochodzącymi z wieków XVIII i XIX. Niektóre z nich zawierają renesansowe detale. Ratusz to szkoła klasycystyczna. W gotyckim kościele Imienia Najświętszej Marii Panny znajdują się za to cenne barokowe (świątynia, po pożarze, została poddana barokizacji) ołtarze, malowidła i rzeźby świętych.

Podobnie jak w Kłodzku tak i w tutaj przespacerować się można po kamiennym moście, również ozdobionym figurą św. Jana Nepomucena. Twierdzy co prawda w Kowarach nie ma, jest za to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie w skali 1:25 prezentowane są liczne obiekty architektoniczne regionu jak pałace, kościoły czy starówki miast.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kowary- zabytkowy żuraw kolejowy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych