Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cmentarz żydowski. Zaklików

Galeria: Zaklików Włącz pokaz slajdów

 
Cmentarz żydowski. Zaklików

Tytuł zdjęcia: Cmentarz żydowski. Zaklików


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-03-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 4  Odsłon: 4863 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarz żydowski w Zaklikowie został założony w I połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0.7 ha, na której zachowało się czterdzieści nagrobków oraz około dwudziestu ich fragmentów oraz słupy ogrodzenia. Macewy wykonano z piaskowca z napisami w języku hebrajskim.
Miejscowość: Zaklików
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Zaklików

Zaklików leży w płd-wsch. Polsce na granicy Wyżyny Lubelskiej i Kotliny Sandomierskiej, w kompleksie Lasów Lipskich i Janowskich. Miejscowość położona jest nad rzeką Sanną i liczy sobie ponad 400 lat.

W 1565 r. posiadający przywilej królewski Stanisław Zaklika herbu Topór - kasztelan połaniecki założył na gruntach wsi Zdziechowice miasto na prawie magdeburskim. Od jego nazwiska miasto wzięło swoją nazwę i herb.

Zaklików prawa miejskie posiadał przez ponad 300 lat, stracił je po powstaniu styczniowym. Po trzecim rozbiorze Polski znalazł się w zaborze austriackim, a od 1815 r. w zaborze rosyjskim. Mieszkańcy Zaklikowa brali udział w powstaniu listopadowym i styczniowym, a w okresie I wojny światowej przez miejscowość trzykrotnie przetoczył się front. Od 1915 r. aktywnie działało zaklikowskie ogniwo Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie II wojny światowej Zaklików przeżył akcję pacyfikacyjną w dniu 8 lipca 1943 r.

Położenie Zaklikowa wśród lasów sosnowych podnosi walory turystyczne gminy. Lasy stanowią ok. 70% powierzchni tego terenu i są atrakcją łowiecką oraz posiadają duże zasoby runa leśnego. Niewątpliwą atrakcją jest duża ilość stawów i oczek wodnych oraz "Zalew" w Zaklikowie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Cmentarz żydowski. Zaklików
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych