Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie

Tytuł zdjęcia: Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie


Autor: Jacek Kusz
Data dodania: 2013-04-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4534 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lasy Janowskie to jeden z najmniej docenianych kompleksów leśnych w Polsce. Położony nieco na uboczu turystycznych szlaków jest największą ostoją zwierzyny w tym rejonie. Słynie z występowania wielu rzadkich gatunków grzybów. Są to m.in.: soplówka gałęziasta, soplówka jodłowa, szmaciak gałęziasty, podgrzybek pasożytniczy, trzęsak listkowaty, popielatek torfowiskowy, lakownica lśniąca czy koźlarz białawy. Nic tylko jechać.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: puszcze i knieje  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
'Przepraszam, ale żaden zapalony ornitolog nie nazwie ptaków "ptactwem". To jest obciachowy termin zarezerwowany dla myśliwych.

Autor: Jacek Kusz   Dodano: 2013-06-12  20:32:18
Ładnie pokazany ten dziki ostęp...gratuluję i pozdrawiam :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-04-10  16:15:53
Poligon w Lipie należał do jednego z większych i bardziej ciężkich w Polsce. To wszystko za sprawą specyficznego, żółtego piasku, który uprzykrzał życie ćwiczącym tu żołnierzom. Wiem, bo wychowywałem się w tej miejscowości od 7 roku życia do wczesnej młodości. Wojsko wpisało się tak w krajobraz miejscowości, że dziś niektórym mieszkańcom brakuje tego widoku. Pamiętam huki dział i terkot karabinów przez niemalże całą dobę. Nocne strzelania z oświetlaniem i ciągle trzęsącą się ziemię. Jakoś nikomu to nie przeszkadzało i wszyscy byli zadowoleni. Mimo, że wojsko często ograniczało dostęp do lasu gdzie jak pisze Bogdan, było dużo grzybów, jagód i innych wspaniałych owoców leśnych, to radziliśmy sobie jakoś. W niedzielę kiedy były przerwy w ćwiczeniach, udawaliśmy się na poligon w celu zawierania znajomości i szukania przygód, a tego nie brakowało. Mieliśmy swoich znajomych, którzy kilka razy w roku bywali na poligonie. Jadący drogami żołnierze, rzucali nam często z samochodów suchary lub kawę z cukrem. Jaki to był rarytas:) Dzięki wojsku wieś wspaniale rozwijała się, bo jakby nie było zostawiali część żołdu w naszych sklepach. Trzeba tu wspomnieć, że Lipa, to nie mała i zapyziała wieś, lecz była to wieś najbardziej uprzemysłowiona w regionie. Do dzisiaj funkcjonuje tu jeszcze wiele zakładów pracy, które przeszły w większości w prywatne ręce, a pozostałe wykończyła pseudo wolność. Mogę śmiało stwierdzić, że to obcowanie każdego dnia z wojskiem poskutkowało tym, że zostałem jednym z nich. W prawdzie nie popularnym szarakiem, jak to nazywaliśmy zielone mundury ale lotnikiem, który nigdy służbowo nie był na poligonie :) Poza mną jeszcze wielu chłopców poszło za mundurem :) Chodząc obecnie po lasach należących do poligonu, nasłuchuję próżno odgłosów strzałów lub wojskowych komend. Jakoś brak tego, bo przecież przyzwyczaiłem się. Czasem jeszcze przyjadą tu chłopcy z Hrubieszowa lub Zamościa, ale to tak małe grupy, że są prawie niezauważalni, no chyba, że w niedzielę na mszy w kościele. Lipa, to nie tylko wojsko i poligon, to duże połacie lasu zasobnego w dobrodziejstwa. To wspaniały teren na wycieczki rowerowe i piesze, to prawie uzdrowisko, które może byłoby już w latach 70 XX w. Niestety w tym czasie wojsko i nasycalnia podkładów kolejowych blokowały rozwój uzdrowiska. Teraz to co innego, bo wojska prawie nie ma i nasycalnia już nie taka prężna ale pojawił się problem pieniążków i inwestorów. Jest jednak szansa, którą daje Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Lipa Zdrój. Być może już niedługo kolejny raz na mapie Lipa zaznaczona będzie jako Lipa Zdrów, bo pamiętam taką mapę :) http://lipazdroj.eu/index.html http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100506/POWIAT0303/820959019 https://www.facebook.com/lipazdroj

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-04-10  12:36:24
bez komentarza - brawo *****

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2013-04-09  23:55:57
Tajemnicze miejsce. Sam rezerwat zasługuje na uwagę i wypromowanie go co też się stało na PK w postaci wyróżnienia fot.

Autor: piotr55   Dodano: 2013-04-09  15:20:42
Lipa kojarzy mi się z poligonem i mnóstwem dorodnych prawdziwków. Świetne zdjęcie, kusi aby odwiedzić te strony. Pozdrawiam:)

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2013-04-09  07:41:29
Muszę w tym roku odwiedzić tę część Lasów Janowskich. Gratuluję wyróżnionego zdjęcia.

Autor: Marian   Dodano: 2013-04-08  22:46:49
Moja rodzinna Lipa :) Super fotka.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-04-05  13:28:43
zobacz wszystkie komentarze w serwisie