Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - Jagodziarka

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - Jagodziarka

Tytuł zdjęcia: Lipa - Jagodziarka


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2014-01-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 3  Odsłon: 1956 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lasy Lipskie i Janowskie, które zasłynęły z walk partyzanckich w czasie II wojny, nie tylko z tego słyną. Lasy te w okresie letnim wybitnie obfitują w grzyby, jagody i borówki. Tradycją stało się zbieranie jagód. Gdy ciężko i nie ma co do garnka włożyć, całe rodziny idą do lasu zbierać jagody. Od zawsze we wsi działa kilka skupów owoców leśnych i grzybów. Zawsze można podreperować domowe finanse, a nawet utrzymać się w okresie letnim i jesiennym. Zdjęcie przedstawia tradycyjny wygląd Jagodziarki. Na wyposażeniu ma koszyk i zbieraczkę, a to wszystko zawinięte w zojdki. Zojdki to taki niby plecak zrobiony z kawałka płachty, czyli starej kapy itp. To określenia regionalne :)
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - Jagodziarka
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2014-01-20  09:28:47
Interesujące....nigdy nie słyszałam o nazwie zojdka dzięki za przybliżenie , opis :)

Autor: Elżbieta   Dodano: 2014-01-19  16:10:17
Sama nazwa zojdka nie jest mi obca, ale takiego plecaka jeszcze nie widziałam. W mazowieckich stronach zojdek się nie spotyka. Dzięki za wyczerpujący opis :)

Autor: ElaJ   Dodano: 2014-01-19  14:40:18
zobacz wszystkie komentarze w serwisie