Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - dwa gile

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - dwa gile

Tytuł zdjęcia: Lipa - dwa gile


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-01-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4461 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Swego czasu dawno temu, te ptaszki pojawiały się zimą w takiej samej liczebności niczym wróble. Obecnie ciężko jest nacieszyć oko wizerunkiem gila. Mnie się to udało i zobaczyłem nawet dwa, ale tylko jednego dnia, bo przez kolejne kilka dni widziałem tylko wróble, mazurki, wrony i sikorki.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: ptaki  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - dwa gile
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Tak miałem szczęście, bo przez kolejne kilka dni bacznie obserwowałem otoczenie, ale Gilów ani śladu:) Byłem także w takim miejscu, w którym podobno ostatnio widziano całe stado, ale ja nie zauważyłem ani sztuki. Pozdrawiam serdecznie Panie Dariuszu i życzę udanego strzału.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2010-01-28  18:33:22
Gratuluje szczęścia, mi się udało tylko sfotografować krzaki, a gil zrobił frrrrr ;)

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2010-01-26  21:26:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie