Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - walka o ogień

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - walka o ogień

Tytuł zdjęcia: Lipa - walka o ogień


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-01-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3655 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Każdej zimy, a właściwie późną jesienią mieszkańcy wsi gromadzą opał na mroźne dni. W związku z tym, że wieś położona jest wśród lasów głównym składnikiem opałowym nie jest węgiel lecz drewno. Poza tym większość domostw przystosowana jest do opalania właśnie tym rodzajem opału. Węgiel jest zbyt drogi - za jedną tonę węgla można zakupić około 6 kubików drewna. To także przemawia za używaniem do ogrzewania właśnie drewna. W tym roku zima jest sroga i opału zaczyna brakować, a transport drewna z lasu jest bardzo utrudniony. Dlatego niektórzy mieszkańcy wsi radzą sobie sposobami gospodarczymi by nie zamarznąć. Właśnie taki obrazek udało mi się sfotografować.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: ludzie  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - walka o ogień
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych