Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne...

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne...

Tytuł zdjęcia: Lipa - gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne...


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2015-03-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 671 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: To miejsce to moje wspomnienia. Przez ten przejazd tysiące razy przedostawałem się na drugą stronę torów. Tędy goniło się bydło do pasienia w lesie, tędy szło się na jagody, grzyby albo też na spacer do lasu. Ileż tu wozów zaprzężonych w konie ciągnęło zboże do domów na młockę albo siano lub zwykłe kartofle :) Tak, to były czasy kiedy ludzie jeszcze gospodarzyli. Było we wsi dużo krów, koni i kilka traktorów w Kółku Rolniczym. Dzisiaj nie ma już nic. Ani koni, ani krów i traktorów prawie też nie ma. Niektórzy mają jakieś małe ciągniczki do wożenia drewna z lasu. Wieś zapomniała o uprawianiu ziemi, bo i ziemia się wyjałowiła i ludzie się zmienili. Teraz Lipa wraca do korzeni i chyba swego pierwotnego XVI w. wyglądu. Jest wieś i do około las. Tylko domy już nie są z drewna....
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: drogi kolej  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych