Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - lasy to jej królestwo...

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - lasy to jej królestwo...

Tytuł zdjęcia: Lipa - lasy to jej królestwo...


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2015-03-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 780 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Las to najważniejszy element we wsi. Otoczenie wsi lasami spowodowało, że stanowią one często dodatkowe źródło utrzymania dla mieszkańców. Kiedyś stanowiły źródło głównej pracy. Przyszła wolność i wszystko się skończyło. Już nie trzeba stempli do kopalń, papierówki do fabryk ani podkładów dla kolei. Dziwnie się porobiło. Wieś przymarła. Starsi rzucili wszystko i ledwo żyją z emerytur, a młodzież wyjechała za granicę. Prawie wszystkie zakłady pracy, a było ich w Lipie ponad 10 zamknięto. Tylko lasu jeszcze nie zamknięto i można nazbierać jagód, grzybów lub żurawiny na handel żeby powiązać koniec z końcem. Lubię tu wracać i przemierzać dawne, uwielbiane przeze mnie dukty.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - lasy to jej królestwo...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Fajnie spojrzałeś i utrwaliłeś :)

Autor: borowiak   Dodano: 2015-03-29  00:43:39
zobacz wszystkie komentarze w serwisie