Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Modliszka zwyczajna. Samica pożerająca samca

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Modliszka zwyczajna. Samica pożerająca samca

Tytuł zdjęcia: Modliszka zwyczajna. Samica pożerająca samca


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-03-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.58  Ocen: 26  Odsłon: 11159 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Mantis religiosa to duży, drapieżny owad - jest gatunkiem bardzo rzadkim, w Polsce zagrożonym. Współczesny zasięg modliszki w naszym kraju jest ograniczony do północnej części Puszczy Sandomierskiej (po okolice Kolbuszowej i Mielca) oraz zachodniej części Lasów Janowskich i Lasów Lipskich, gdzie preferuje siedliska o podłożu wapiennym, suche, kserotermiczne łąki śródleśne, polany i brzegi lasów. Modliszki są drapieżne, czasem występuje u nich kanibalizm. Nie jest jednak prawdą popularny mit, zgodnie z którym każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Takie zdarzenie zachodzi tylko w ok. 5 do 30% przypadków (liczby różnią się w zależności od badań). Aby do tego doszło, musi zajść kilka czynników jednocześnie: w otoczeniu musi być mało pożywienia, samiec musi podchodzić do samicy od przodu, a nie od tyłu, a sezon godowy musi się już kończyć.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: owady przyroda  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Modliszka zwyczajna. Samica pożerająca samca
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2016-12-17  16:36:10
Upsss. no i stało sięę! Super.

Autor: agatokalos   Dodano: 2016-12-17  00:59:46
Wspaniałe ujęcie:)

Autor: Maria Szczerska   Dodano: 2011-12-03  21:45:57
WOW

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2011-12-03  21:02:20
Świetne!

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2011-12-03  20:52:18
unikalne ujęcie, mrozi krew w żyłach...

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-03-05  15:09:57
zobacz wszystkie komentarze w serwisie