Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych

Tytuł zdjęcia: Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-07-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 5111 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wieża wybudowana została w latach pięćdziesiątych na potrzeby Nasycalni Podkładów Kolejowych w Lipie. Jest dobrze widoczna od strony stacji PKP. W trakcie prowadzenia prac ziemnych przy budowie wieży nagle wytrysnęła mineralna woda o przykrym zapachu w kolorze żółto - zielonym. Natychmiast zaczopowano stalowe rury, przez które woda ze związkami siarki tryskała z dużą siłą na zewnątrz. Mimo stali i betonu, woda po kilkunastu latach pokonała wszystkie przeszkody i wylewała się na powierzchnię. Towarzyszył temu zjawisku przykry zapach, lecz mieszkańcy dobrze znali właściwości tej wody i niejednego z nich uleczyła ona z reumatyzmu i innych dolegliwości neurologiczno - ortopedycznych. Po zbadaniu wody wyszło na jaw, że są to wody siarczkowe oraz siarczanowo - chlorkowo - wodorowęglanowo - sodowo - wapienne.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych