Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: SanokWłącz pokaz slajdów

Muzeum Budownictwa Ludowego
kapliczka
miasteczko galicyjskie - w mieszczańskim pokoju
miasteczko galicyjskie - w mieszczańskim pokoju
miasteczko galicyjskie - w mieszczańskim pokoju
miasteczko galicyjskie - w mieszczańskim pokoju
miasteczko galicyjskie - w mieszczańskim pokoju
miasteczko galicyjskie - sklep kolonialny
miasteczko galicyjskie - sklep z tytoniem
skansen w Sanoku
skansen w Sanoku
miasteczko galicyjskie - apteka
miasteczko galicyjskie - studio fotografa
miasteczko galicyjskie -  u zegarmistrza
miasteczko galicyjskie - w remizie strażackiej
miejsce pracy urzędnika gminnego
miasteczko galicyjskie -  w tle budynek poczty
...i salon fryzjerski
miasteczko galicyjskie - dom fryzjera
miasteczko galicyjskie - karczma
Sanok

Sanok

miejscowość

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.