Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krynica - fontanna przy deptaku

Galeria: Krynica Zdrój Włącz pokaz slajdów

 
Krynica - fontanna przy deptaku

Tytuł zdjęcia: Krynica - fontanna przy deptaku


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-09-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3224 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Krynica Zdrój
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Tagi: parki uzdrowiska  
Schowaj mapę

Krynica Zdrój

Krynica Zdrój to najpopularniejsze w Polsce uzdrowisko. Kojarzona jest nie tylko z malowniczymi krajobrazami i górskimi szlakami, lecz także (przez dowcipnych) z potańcówkami kuracjuszy, którzy poza zabiegami wiodą tu całkiem barwne życie...osobiste. Nie ma się czemu dziwić, że miasto zyskało sobie popularność - położone przepięknie w dolinie potoku Kryniczanka i otoczone wzgórzami m. in. Góry Parkowej i Jasiennika, nie mogło pozostać niedocenione.

Najważniejszym punktem Krynicy Zdrój jest deptak, gdzie skupia się życie towarzyskie. W jego centralnej części znajduje się neorenesansowy Dom Zdrojowy z 1899 r. ulokowany w sąsiedztwie ponadstuletnich drewnianych willi. W jednej z nich, "Romanówce", mieści się Muzeum Nikifora, miejscowego malarza prymitywisty, którego tak mistrzowsko zagrała w filmie Krzysztofa Krauzego nieżyjąca już Krystyna Feldman.

Tym, którzy nie zamierzają wspinać się na Jaworzynę, pozostaje wypoczynek w licznych knajpkach i wizyta u źródełek z leczniczą wodą w którejś z licznych pijalni. Jedną z nich, będącą zarazem najstarszym budynkiem w mieście, jest "Słotwinka" z 1806 r. Z zabytków należy wymienić ponadto drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku, kościół NMP Wniebowziętej z przełomu XIX i XX w. oraz Nowe Łazienki Mineralne z lat 30. ubiegłego stulecia. W Krynicy Zdroju zobaczymy również cerkiew pw. Objawienia Pańskiego, leżącą na przecinającym miasto Krynickim Szlaku Cerkwi Łemkowskich. Kolejne świątynie znajdują się m.in. w Powroźniku, Tyliczu i Czyrnej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krynica - fontanna przy deptaku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych