Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Przełom rzeki Ropy - urwiste ściany doliny

Galeria: Klimkówka Włącz pokaz slajdów

 
Przełom rzeki Ropy - urwiste ściany doliny

Tytuł zdjęcia: Przełom rzeki Ropy - urwiste ściany doliny


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5060 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Przełom Ropy pomiędzy Czerteżykami a Kiczerą - Żdżarem wraz z otaczającymi go niewysokimi, lesistymi wzgórzami o stożkowatym kształcie i stromych stokach nazywany jest "Gorlickimi Pieninami". Trzeba przyznać, że z uwagi na malowniczość otaczającego krajobrazu w pełni sobie na to miano zasłużył.
Miejscowość: Klimkówka
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: skalne zabytki  
Schowaj mapę

Klimkówka

Klimkówka koło Uścia Gorlickiego to niewielka wieś w Beskidzie Niskim, która w 1994 roku w większości została zalana wodami jeziora zaporowego. Obecnie nazwą tą określa się nowe osiedle domów jednorodzinnych na przełęczy pomiędzy Kiczerą - Żdżar a Tanią Górą.

Niekwestionowanym walorem miejscowości jest jej położenie na zboczach tzw. Gorlickich Pienin skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na znajdujące się poniżej Jezioro Klimkowskie.

Znajdujący się obecnie we wsi nowy kościół miał być rekonstrukcją znajdującej się tutaj niegdyś cerkwi p.w. Zaśnięcia Bogarodzicy z 1914 r. - budowli o niezwykłej, niespotykanej na Łemkowszczyźnie architekturze, zwieńczonej pięcioma bardzo smukłymi wieżyczkami zakończonymi baniami. Niestety podobieństwa pomiędzy starą i nową świątynią są tylko iluzoryczne.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Przełom rzeki Ropy - urwiste ściany doliny
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych