Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zapora wodna w Klimkówce

Galeria: Klimkówka Włącz pokaz slajdów

 
Zapora wodna w Klimkówce

Tytuł zdjęcia: Zapora wodna w Klimkówce


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6109 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Decyzję o budowie zapory wodnej na Ropie w Klimkówce podjęto jeszcze w latach siedemdziesiątych. Budowa trwała kilkanaście lat i została zakończona w 1994 r. Powstały w jej wyniku zalew liczy sobie ok. 4,5 km długości, ma przeciętną powierzchnię 266 ha i maksymalną pojemność 43,5 mln m3. Położona u stóp zapory elektrownia wodna (widoczna na zdjęciu) ma moc 1030 KW. Co prawda wstęp na samą zaporę nie jest dozwolony można ten zakaz ominąć obchodząc zaporę po prawej stronie od strony miejscowości Łosie.
Miejscowość: Klimkówka
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: rzeki  
Schowaj mapę

Klimkówka

Klimkówka koło Uścia Gorlickiego to niewielka wieś w Beskidzie Niskim, która w 1994 roku w większości została zalana wodami jeziora zaporowego. Obecnie nazwą tą określa się nowe osiedle domów jednorodzinnych na przełęczy pomiędzy Kiczerą - Żdżar a Tanią Górą.

Niekwestionowanym walorem miejscowości jest jej położenie na zboczach tzw. Gorlickich Pienin skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na znajdujące się poniżej Jezioro Klimkowskie.

Znajdujący się obecnie we wsi nowy kościół miał być rekonstrukcją znajdującej się tutaj niegdyś cerkwi p.w. Zaśnięcia Bogarodzicy z 1914 r. - budowli o niezwykłej, niespotykanej na Łemkowszczyźnie architekturze, zwieńczonej pięcioma bardzo smukłymi wieżyczkami zakończonymi baniami. Niestety podobieństwa pomiędzy starą i nową świątynią są tylko iluzoryczne.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zapora wodna w Klimkówce
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych