Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wieża wodna. Bystrzyca Kłodzka

Galeria: Bystrzyca Kłodzka Włącz pokaz slajdów

 
Wieża wodna. Bystrzyca Kłodzka

Tytuł zdjęcia: Wieża wodna. Bystrzyca Kłodzka


Autor: luka098o
Data dodania: 2010-06-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 2  Odsłon: 2389 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Bystrzyca Kłodzka
Kraina: Kotlina Kłodzka
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka leży u zbiegu Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy, od jej zachodniej strony malują się Góry Bystrzyckie, od wschodniej zaś Masyw Śnieżnika. Przylega do stromych zboczy dolin, co przydaje jej niezapomnianego uroku. Mimo że jest niewielkim miastem, znajdziemy w niej wiele ciekawostek. Po pierwsze w Bystrzycy zachował się średniowieczny układ przestrzenny, a wraz z nim resztki średniowiecznych fortyfikacji pochodzących z początku XIV w. Długi odcinek ciągnie się nad ulicą Międzyleską. Z dawnych umocnień przetrwały ponadto trzy wieże - Bramy Wodnej, Bramy Kłodzkiej oraz Rycerska.

Ważne punkty na trasie wycieczkowej po Bystrzycy Kłodzkiej stanowią trzy place targowe - Rynek, Mały Rynek (urzekający w swym ascetyzmie) oraz plac św. Ducha. Mnóstwo tu zabytkowych kamienic - renesansowych, barokowych i klasycystycznych, z których najstarsza pochodzi z 2 poł. XVI w. Wiele z nich było odbudowywanych lub wręcz budowanych na nowo, jako że fala pożarów doszczętnie zniszczyła oryginały. Neorenesansowy Ratusz również powstał w miejscu wcześniejszych gotyckiego i renesansowego.

Z budowli sakralnych uwagę zwracają za to kościół parafialny św. Michała Archanioła i barokowa kaplica św. Floriana wzniesiona na Górze Parkowej (w ołtarzu umieszczono relikwie św. Floriana sprowadzone tu w XVIII w. z Krakowa), która jest przy okazji doskonałym punktem obserwacyjnym. Rozciąga się z niej piękna panorama miasta i okolicy.

Wspinaczka na Górę Parkową to pierwsza z możliwości "wycieczkowych". Z Bystrzycy Kłodzkiej można wyruszyć w kilka ciekawych tras, między innymi na przełęcz Spaloną i do schroniska Jagodna, do wsi Zalesie, gdzie znajduje się barokowy kościółek św. Anny a w nim zabytkowe polichromie z tego okresu, czy Fortu Wilhelma.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Wieża wodna. Bystrzyca Kłodzka
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych