Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew św. Paraskewy Męczennicy w Czyrnej

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew św. Paraskewy Męczennicy w Czyrnej

Tytuł zdjęcia: Cerkiew św. Paraskewy Męczennicy w Czyrnej


Autor: JureK
Data dodania: 2017-12-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1162 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ta łemkowska cerkiew zbudowana została w 1893r.przy udziale, kierowanej przez parocha Antoniego Konstantynowicza, społeczności lokalnej według projektu pochodzącego z Francji austriackiego architekta Delavo. Stojąca obok świątyni dzwonnica powstała na przełomie XIX/XXw. I ma formę potrójnej arkady z zawieszonymi na niej dzwonami. Najstalszy pochodzi z 1921r. , a pozostałe dwa odlano w 1981r. w Odlewni Dzwonów Felczyńscy. Po akcji Wisła, w 1951r., we wsi erygowano parafię rzymskokatolicką i cerkiew służy jako kościół pw. Niepokalanego Serca NMP
Miejscowość: Czyrna
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych