Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Tytuł zdjęcia: Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4849 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Łosie. W tutejszej cerkwii znajduje się chronione stanowisko nietoperzy. Poddasze tej cerkwii jest schronieniem kolonii jednego z najrzadszych w Europie nietoperzy - podkowca małego. Ten zagrożony gatunek wymaga czynnej ochrony, bez której skazany jest na wyginięcie. Wiosnę 2006 r. w ramach projektu Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Pro Natura" w sposób bezpieczny dla nietoperzy przeprowadzono konserwację pokrycia dachu budynku oraz inne prace adaptacyjne niezbędne dla zachowania stanowiska.
Miejscowość: Łosie
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych