Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Echa wojenne na Przełęczy Małastowskiej

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Echa wojenne na Przełęczy Małastowskiej

Tytuł zdjęcia: Echa wojenne na Przełęczy Małastowskiej


Autor: Leszek Kusal
Data dodania: 2010-11-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1736 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarz wojenny nr 60 na Przełęczy Małastowskiej jest zlokalizowany bezpośrednio przy głównej drodze Gorlice-Konieczna. Świetnie widoczny z trasy a obok obiektu przebiega niebieski znakowany szlak z Bartnego do schroniska na Magurze Małastowskiej. Dzięki tej uczęszczanej lokalizacji przez wiele lat był najbardziej znanym i najlepiej zachowanym obiektem na terenie Beskidu Niskiego. Na terenie cmentarza spoczywa 174 żołnierzy armii austriackiej. Dziś cmentarz skrywa las, natomiast kilkadziesiąt lat temu był zaprojektowany przez Dušana Jurkovića w terenie otwartym, aby był widoczny podobnie jak pozostałe z daleka. Nad całym obiektem góruje drewniany ołtarz z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wyrytą w języku niemieckim następującą inskrypcją: Pomnij przechodniu, wchodząc w to obejście, że ziemia setki poległych tu grzebie co młode życie oddali w potrzebie by nam zapewnić dziś wolność i szczęście

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych