Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor na Jasnej Górze

Galeria: Częstochowa Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor na Jasnej Górze

Tytuł zdjęcia: Klasztor na Jasnej Górze


Autor: Grzegorz Ziebro
Data dodania: 2010-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2124 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Częstochowa
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
 
Schowaj mapę

Częstochowa

Częstochowa to kolejne miasto-symbol, najważniejsze miejsce pielgrzymkowe dla polskich katolików. Ich celem są bazylika i klasztor na Jasnej Górze, gdzie znajduje się - uznawany za cudowny - obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Miasto rokrocznie gości więc przybyszów z całego świata, tylko w 2008 r. odwiedziło je blisko 4 mln pielgrzymów.

Główną, reprezentacyjną ulicą Czestochowy jest zabudowana klasycystycznymi kamienicami, biegnąca na Jasną górę Aleja Matki Aleja Najświętszej Maryi Panny. Ma blisko dwa kilometry z wytyczonym między drzewami "pasem dla pielgrzymów". W latach 50. XX w. odbywały się tu wyścigi samochodowe, dziś aleja skupia m. in. sklepy i lokale gastronomiczne, i tętni życiem nie tylko podczas wędrówek wiernych do jasnogórskiego klasztoru. Jak zapewne każdy kto czytał (i nie czytał) Sienkiewicza wie, że to jego to oblężenie opisał on właśnie w słynnym "Potopie".

Częstochowa, jak na duże miasto przystało, obfituje w ciekawe miejsca - liczne muzea czy jeszcze liczniejsze kościoły i katedry. Rozpoczyna się tu także kilka szlaków turystycznych, m.in. Szlak Orlich Gniazd, na którym znajdziemy nie tylko ruiny zamków, lecz także jaskinie i ostańce skalne.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Klasztor na Jasnej Górze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych