Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: CiechocinekWłącz pokaz slajdów

Kwiatowyy zegar
Kręcone schody
Darmowy prysznic
Tablica upamiętniająca wydarzenia
W lasku przy Dworku Prezydenta
GRZYBEK w miejscu odwiertu
Rezerwat Przyrody CIECHOCINEK
Mowisko pod drzewem
Wiatrak na tężni
Fontanna GRZYBEK
Ciechocińskie tężnie
Cerkiewny krzyż
Zabytkowa drewniana cerkiew
Wisła
Wisła
Nad Wisłą
Waldorf przed Teatrem w Ciechocinku
Fontanna w Parku Zdrojowym
Rabata w PARKU ZDROJOWYM
Tężnie solankowe
Ciechocinek

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.