Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: CiechocinekWłącz pokaz slajdów

Pomnik Traugutta
Króciutki spacerek przed deszczem i burzą.
Króciutki spacerek przed deszczem i burzą.
Króciutki spacerek przed deszczem i burzą.
Piana pod GRZYBEM
Zapalanie świec
Po rewitalizacji
Siedziba Urzędu Miasta
Fontanna w Parku Zdrojowym
Zabytkowa drewniana cerkiew
Zachęca do ochłody
Zwiedzanie cerkwi w Ciechocinku
W oczekiwaniu na klienta
Oryginalne okno
Pięknie upierzony
Główna nawa
Oryginalny człowiek
Za ogrodzeniem
Oryginalne wejście do wnętrza
Nad stawem
Ciechocinek

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.