Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Solankowe źródło

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Solankowe źródło

Tytuł zdjęcia: Solankowe źródło


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-04-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 487 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Niewielkie miasto uzdrowiskowe na terenie nadwiślańskiej Niziny Ciechocińskiej, to  jak się nie trudno domyśleć  Ciechocinek. Jako osada Czechoczino, powstał w 1466 roku, ale z innych dokumentów wynika, że tę osadę już w 1379 roku nazywano Ciechocino. Tak czy inaczej, wówczas nikt nie mógł jeszcze przewidzieć, że po latach, ta niewielka miejscowość w Kotlinie Toruńskiej  malowniczej krainie wydmowo-leśnej, którą przecina dolina Wisły, stanie się perłą Kujaw  stolicą uzdrowiskową Polski i już od ponad 180 lat leczy się w tym mieście solanką z miejscowych źródeł. A wszystko zaczyna się od źródła nr 11, czyli od tzw. grzybka (na zdjęciu), skąd solanka o stężeniu około 5% transportowana jest rurociągiem na koronę tężni nr 1, gdzie ociekając po tarninie, jej stężenie wzrasta do koło 28-30%, natomiast z tężni nr 3 transportowana jest do warzelni. Efektem ubocznym tych procesów są zdrowotne aerozole.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: uzdrowiska  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Solankowe źródło
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych