Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jedna z trzech

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Jedna z trzech

Tytuł zdjęcia: Jedna z trzech


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-04-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 496 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Charakterystycznym elementem prawosławnej architektury sakralnej są kopuły; mogą być cebulaste, półokrągłe, stożkowate lub hełmiaste, a ich kształt i kolor nie są wcale przypadkowe i mają konkretne znaczenie. Ich liczba nie ma związku z położeniem geograficznym budynku, ale związana jest niekiedy ze świętymi, których imię nosi dana cerkiew. Bez trudu można znaleźć cerkwie z jedną, trzema lub pięcioma kopułami. Nie ma natomiast cerkwi o czterech, sześciu lub ośmiu kopułach, co najpewniej wynika z przyczyn architektonicznych lub symbolicznych; przechodzi się od razu do dziewięciu, trzynastu, dwudziestu pięciu, a nawet trzydziestu trzech kopuł. Ciechocińska cerkiew polowa pw. św. Michała Archanioła powstała w 1894 roku, a zbudowana została w stylu zauralskim bez użycia gwoździ. Ale tak dokładnie to nie wiadomo, czy zbudowali ją kaukascy, czy syberyjscy cieśle (różne źródła różnie podają). Dzięki temu, że kopuły w pewnym okresie czasu zostały zdjęte i schowane, a ściany obite deskami  cerkiew nie przypominająca świątyni uniknęła całkowitemu zniszczeniu. Dziś należy do jednych z atrakcji tego miasta. Na zdjęciu: Jedna z trzech kopuł zainstalowanych na dachu ciechocińskiej cerkwi.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jedna z trzech
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych