Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tężnia nr 1

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Tężnia nr 1

Tytuł zdjęcia: Tężnia nr 1


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-05-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 455 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tężnie w Ciechocinku  to najpopularniejsza atrakcja tego miasta, a jednocześnie jego niezaprzeczalny symbol; to największa tego typu drewniana budowla w Europie. Od 2017 roku wpisane są na listę Pomników Historii. Kompleksowy remont ciechocińskich tężni za przeszło 20 mil zł rozpoczął się w 2019 roku; była to bardzo trudna i żmudna inwestycja. Wymieniono tarninę na nową, wymieniono też elementy konstrukcyjne, balustrady i korytka solankowe. Wyczyszczono i uszczelniono zbiorniki solankowe, no i odpowiednio zagospodarowano teren otaczający tężnie, by spacer wokół nich był nie tylko zdrowym, ale i estetycznym przeżyciem. Na zdjęciu: Fragment tężni nr 1.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Tężnia nr 1
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych