Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Spacer pod tężniami

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Spacer pod tężniami

Tytuł zdjęcia: Spacer pod tężniami


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-06-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 415 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Inhalacje powietrzem, w którym znajdują się cząsteczki odparowanej solanki, zaczęto stosować w kuracji przy leczeniu górnych dróg oddechowych, zatok, nadciśnienia, alergii, nerwicy... Trzeba jednak pamiętać i mieć na uwadze to, żeby podczas takiej inhalacji, zawsze przebywać po tej stronie tężni, gdzie nie spływa solanka, a to pokazują chorągiewki zamocowane do szczytu każdej szopy graduacyjnej (tężni). Mikroklimat bowiem tworzy się po przeciwnej stronie wiatru i występuje tylko wokół czynnych tężni. Do Ciechocinka, który określa się stolicą uzdrowiskową Polski, przyjeżdżają głównie mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, mający na co dzień (i to przez wiele godzin dziennie) styczność ze spalinami samochodowymi i wyziewami fabrycznymi, pracujący w dużym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Przebywanie w pobliżu czynnych tężni znacąco poprawia ich stan zdrowia, ale także osobom palącym tytoń oraz pracującym głosem (nauczycielom, śpiewakom, aktorom), także tym, którzy są w trakcie rekonwalescencji po ostrej chorobie lub u których występują przewlekłe i powracające stany zapalne układu oddechowego, alergii (także skórnej) oraz z chorobami tarczycy. Przebywanie w pobliżu tężni nie jest jednak wskazane dla osób, które przeszły nie tak dawno zawał mięśnia sercowego, względnie są chore na nowotwory, albo są w trakcie ostrej choroby z podwyższoną temperaturą ciała, czy niewydolnością naczyń wieńcowych serca, w szczególności u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi oraz z nadwrażliwością na jony zawarte w solance. Na zdjęciu: Spacer pod tężniami.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: uzdrowiska  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Spacer pod tężniami
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych