Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ozdoba Parku Zdrojowego

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Ozdoba Parku Zdrojowego

Tytuł zdjęcia: Ozdoba Parku Zdrojowego


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-09-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 283 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Park Zdrojowy w Ciechocinku  to miejsce licznie odwiedzane przez kuracjuszy, turystów, ale i samych mieszkańców tego uzdrowiskowego miasta. A wiadomo  w otoczeniu przyrody, nawet najbardziej znerwicowany człowiek się uspokaja. Wpływa na to zieleń drzew i krzewów, dywany barwnych kwiatów i ukwiecone rabaty, a gdy to wszystko przeplecione jest dodatkowo ciekawą małą architekturą  to radość dla oka pewna. Na zdjęciu: Metalowy globus na cokole  to mała architektura w Parku Zdrojowym w Ciechocinku.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: parki  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ozdoba Parku Zdrojowego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych