Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pierwsze łazienki

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Pierwsze łazienki

Tytuł zdjęcia: Pierwsze łazienki


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-09-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 267 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: To w tym obiekcie (na zdjęciu) początkowo mieścił się Zakłada Przyrodoleczniczy nr 1 w Ciechocinku i od 1836 roku zażywano tu kuracji solankowej. Był to jednocześnie początek ciechocińskiego uzdrowiska, a do upowszechnienia tego kurortu, przyczynił się dr Roman Ignatowski (żył w latach 1805  1889)  pierwszy lekarz-balneolog w Zakładzie Wód Mineralnych, który współtworzył ich budowę, a także łazienki; te z prawdziwego zdarzenia otwarto dopiero w roku 1849.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: uzdrowiska  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pierwsze łazienki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych