Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» W ciechocińskim parku

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
W ciechocińskim parku

Tytuł zdjęcia: W ciechocińskim parku


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-09-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 303 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ciechocinek  to największe, najbardziej znane i najpiękniejsze polskie uzdrowisko nizinne. Swój pierwszy wielki rozkwit przeżywał w pierwszej połowie XX wieku. Dzisiaj kurort ten znowu znajduje się wśród najbardziej atrakcyjnych i dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Określenie Ciechocinka perłą uzdrowisk polskich, najlepiej wskazuje na jego liczne przymioty. Leczniczymi bogactwami Ciechocinka są złoża wód mineralnych, korzystne warunki klimatyczne, walory krajobrazowe i różnorodna szata roślinna w samym centrum miasta. Nic więc dziwnego, że nie tylko kuracjusze przebywający w tym uzdrowisku chętnie obcują z takim otoczeniem, jak to na załączonej fotografii.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: parki  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: W ciechocińskim parku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych