Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Źródło solankowe nr 13

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Źródło solankowe nr 13

Tytuł zdjęcia: Źródło solankowe nr 13


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-11-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 221 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ten grzybek wraz ze spływającą z niego wodą (na zdjęciu)  to rozpoznawalny symbol Ciechocinka  miasta uzdrowiskowego, które określane jest jako perła Kujaw. Miasto położone nad Wisłą posiada doskonałe warunki baenalogiczne, dlatego od lat oferuje kuracjuszom skuteczne leczenie układu nerwowego, oddechowego, krążenia, chorób reumatycznych i ruchu. Historia miasta sięga XI wieku i to już wtedy powstawały piece komorowe do warzenia soli, a nazwa miasta (prawdopodobnie) związana jest ze słowiańskim imieniem Ciechota. Fontanna Grzybek umiejscowiona u zbiegu ul. Zdrojowej i Kościuszki, jest źródłem solankowym nr 13, którego wydajność wynosi 64 mł/h; jego odwiert wykonano w 1911 roku. Solanka ma tu stężenie 5,8% i jest wodą bromkową, jodową i borową, a źródło solanki znajduje się na głębokości 414,5 m, zaś jego wydajność  to 64 mł/h. Grzybek zaprojektował Stanisław Noakowski  architekt rodem z Nieszawy; rekonstrukcji grzybka dokonał Jerzego Raczyńskiego  wnuka pierwszego dyrektora Zakładu Wód Mineralnych. Na stopniach i ławkach przy fontannie osadzają się drobne kryształki soli, a powietrze w tym miejscu nasycone jest leczniczym aerozolem. Nic więc dziwnego, że Grzybek zwykle otoczony jest kuracjuszami, turystami i mieszkańcami tego miasta, rzadko więc można trafić tu na moment bezludzi  mi prawie się udało.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: uzdrowiska  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Źródło solankowe nr 13
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych