Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: GorceWłącz pokaz slajdów

Czoło Turbacza
Kraśnik sześcioplamek. Gorce
Wewnątrz krzyża na Potaczkowej
Krzyż na Potaczkowej
Schronisko PTTK na Starych Wierchach. Gorce
Schronisko PTTK na Turbaczu. Gorce
Obserwatorium astronomiczne na Suhorze
Szczyt Pustka. Gorce
Prace pana Franciszka Stożka. Niedźwiedź
Geotropizm hub. Gorce
Szałas pasterski na Polanie Cyrhla
Orkanówka. Gorce
Kapliczka przy  źródełku Pocieszna Woda. Rabka Zdrój
Rabka Zdrój - modrzewiowy kościółek
Przed Nowym Targiem
Przed burzą w Nowym Targu
W drodze na Turbacz. Gorce
Jaworzyna Kamienicka. Gorce
Polana Jaworzyna Kamienicka. Gorce
W Dolinie Kamienicy
Gorce - Artykuły / Felietony
8 najwyższych szczytów Korony Gór Polski

8 najwyższych szczytów Korony Gór Polski

Korona Gór Polski to zestawienie wszystkich najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Poniżej prezentujemy 8 pierwszych pod względem wysokości.

 
Artykuł dodano: 2024-07-16 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Gorce

Gorce

kraina

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."