Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Rabka Zdrój. Uzdrowisko świątków

Rabka Zdrój swój status uzdrowiska zawdzięcza jednym z najsilniejszych w Europie źródeł solanek jodowo-bromowych oraz bardzo korzystnemu klimatowi. Rabczańskie uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci, a także w leczeniu chorób układu oddechowego, krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii oraz schorzeń reumatycznych.

Historia uzdrowiska sięga lat trzydziestych XIII wieku, kiedy to wojewoda krakowski, Teodor Gryfita upoważnił klasztor cystersów do prowadzenia akcji osadniczej w tzw. "terytorium ludźmierskim" i wykorzystywania soli na potrzeby klasztoru. Nazwę Rabki po raz pierwszy wymienił Jan Długosz, wspominając o dokumencie Bolesława Wstydliwego, który  potwierdzając nadanie tych ziem Cystersom, użył stwierdzenia "Sal in Rabschyca". Pierwszy zakład kąpielowy w Rabce powstał jednak dopiero w roku 1864, a osiem lat później wybudowano w Rabce pierwszy zakład leczniczy dla dzieci.

Oprócz funkcji uzdrowiska Rabka pełni także rolę ważnego ośrodka turystycznego w tym rejonie, stanowiąc świetny punkt wypadowy w pasma górskie Gorców i Beskidu Wyspowego.

W miejscowości zachował się bardzo cenny kościół modrzewiowy św. Marii Magdaleny z 1606 roku. Obecnie mieści się w nim muzeum etnograficzne imienia Władysława Orkana.

We wnętrzu oprócz fragmentów starej polichromii z 1628 roku możemy podziwiać barokowy ołtarz główny oraz rokokowe ołtarze boczne i chór muzyczny z organami. W części muzealnej kościoła znajduje się największy w Polsce zbiór rzeźby ludowej (świątki góralskie) i malarstwa na szkle.

 

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
*****Piękne
Sławomir Machowski
2020-02-20 23:29:53
*****
Sławomir Machowski
2020-02-20 23:27:52
*****
henkosz
2020-02-16 15:44:24
Subtelne.
Krzysztof Trojan
2020-02-14 20:30:17
*****
Waldemar Jan
2020-02-13 19:57:57
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Gorce

Gorczańskie polany, dalekie panoramy, nieba autostrady... Gorczański Park Narodowy
Zima w Gorcach
Polana Podskały
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdrój.