Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Rabka Zdrój. Uzdrowisko świątków

Rabka Zdrój swój status uzdrowiska zawdzięcza jednym z najsilniejszych w Europie źródeł solanek jodowo-bromowych oraz bardzo korzystnemu klimatowi. Rabczańskie uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci, a także w leczeniu chorób układu oddechowego, krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii oraz schorzeń reumatycznych.

Historia uzdrowiska sięga lat trzydziestych XIII wieku, kiedy to wojewoda krakowski, Teodor Gryfita upoważnił klasztor cystersów do prowadzenia akcji osadniczej w tzw. "terytorium ludźmierskim" i wykorzystywania soli na potrzeby klasztoru. Nazwę Rabki po raz pierwszy wymienił Jan Długosz, wspominając o dokumencie Bolesława Wstydliwego, który  potwierdzając nadanie tych ziem Cystersom, użył stwierdzenia "Sal in Rabschyca". Pierwszy zakład kąpielowy w Rabce powstał jednak dopiero w roku 1864, a osiem lat później wybudowano w Rabce pierwszy zakład leczniczy dla dzieci.

Oprócz funkcji uzdrowiska Rabka pełni także rolę ważnego ośrodka turystycznego w tym rejonie, stanowiąc świetny punkt wypadowy w pasma górskie Gorców i Beskidu Wyspowego.

W miejscowości zachował się bardzo cenny kościół modrzewiowy św. Marii Magdaleny z 1606 roku. Obecnie mieści się w nim muzeum etnograficzne imienia Władysława Orkana.

We wnętrzu oprócz fragmentów starej polichromii z 1628 roku możemy podziwiać barokowy ołtarz główny oraz rokokowe ołtarze boczne i chór muzyczny z organami. W części muzealnej kościoła znajduje się największy w Polsce zbiór rzeźby ludowej (świątki góralskie) i malarstwa na szkle.

 

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Gorce

Gorczańskie polany, dalekie panoramy, nieba autostrady... Gorczański Park Narodowy
Zima w Gorcach
Polana Podskały
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdrój.