Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Okolice Albrechtówki

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Okolice Albrechtówki

Tytuł zdjęcia: Okolice Albrechtówki


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-11-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 3530 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wybierając się z Kazimierza Dolnego do Albrechtówki albo Męćmierza możemy wybrać drogę wzdłuż Wisły albo przez cmentarz - ulicą Cmentarną, która potem prowadzi wzdłórz mało uczęszczanego wąwozu Plebani Dół. Po wyjściu z niego osiągamy wierzchowinę Gór Dębowych, z których rozciągają się piękne widoki na okolicę. Na zdjęciu widoczne samotne drzewo w polu usytuowane tuż przy wejściu do wąwozu Plebani Dół.
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: pola i łąki  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych