Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wrzelowiec - kościół parafialny

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Wrzelowiec - kościół parafialny

Tytuł zdjęcia: Wrzelowiec - kościół parafialny


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5034 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zanim z fundacji Zofii Lubomirskiej wybudowana została we Wrzelowcu obecna, murowana świątynia, w wiosce modlono się przynajmniej w czterech innych, drewnianych. Klasycystyczna budowla ma nietypowe dla prowincji założenie. Jedyna nawa pyszni się kształtem nie prostokąta, jak zwykle, ale wydłużonego ośmioboku. We Wrzelowcu na co dzień jest tak nudno, że nawet łańcuch przy budzie wioskowego Burka, rdzewieje w niezrozumiałej beznadziei. Osada budzi się z letargu tylko sporadycznie, przy okazji kościelnych świąt i odpustów. Wtedy placyk przed kościołem, placyk nie wiedzieć czemu nazywany rynkiem, zapełnia się pobożnym tłumem.
Miejscowość: Wrzelowiec
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękny kościółek... Wrzelowiec to rodzinna wieś mojej mamy i często tam bywałem w młodości, ale niestety kościółka do dziś nie uwieczniłem. Z tego co wiem, to chyba obecnie jest remontowany, albo jest już po remoncie. Dzięki Ryszardzie za przywrócenie wspomnień.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2011-10-29  20:43:12
zobacz wszystkie komentarze w serwisie